Olvastam Szíjjártó Peti aktuális dicsekedését a fóliagyárról és nagyon nagy sikernek értékeli. Ez nem is meglepő. Mostanában nagyon repkednek a sikertörténetek, ami nem is csoda, hiszen választás lesz jövőre, de azért nézzük már meg kicsit jobban, hogy hogy is állunk.
Azt mondja, hogy azért, mert akkora siker a keleti nyitás, de ha tényleg az lenne, akkor miért kell egy ekkora támogatás? Már pedig egy 65 milliárdos projekten 13 milliárd támogatás igen nagy.
A támogatás azért kell, hogy idehozza a gyárat és ne másik országba. Minden híreszteléssel ellentétben a kínai befektetőt is az érdekli, mint a németet: Mekkora hasznot fog hozni a befektetés. A befektetett tőke arányos megtérülést jelentős javítja, ha a teljes befektetés 20%-t a magyar állam állja. 25%-t dob a megtérülési mutatón.
Ha a magyar diplomácia tényleg akkora csodát tett, akkor mi szükség van erre? Vagy, ha a magyar gazdaság tényleg úgy hasít?
Úgy állunk, hogy a kép nem annyira rózsaszín, mint ahogy ez kommunikálva van.
Az alapprobléma, hogy a magyar termelékenység messze nem emelkedik olyan tempóban, mint a fizetések. Ennek meg egyenes következménye, hogy a megtérülési mutatók romlanak, ezért kevésbé éri meg befektetni, sőt a már meglévő üzleteknél is el lehet gondolkodni azon, hogy nincs-e az a pénz valahol máshol jobb helyen.
Ezt a kormány több módon tudja kompenzálni és teszi is.
Az egyik, hogy közvetlenül támogatja a befektetéseket. Ezt látjuk most, vagy a BMW beruházásnál.
Egy másik, hogy csökkenti az adó terheket. Itt szoktak baromi büszkék lenni az alacsony társasági adóra, de azt már elfelejtetik hozzátenni, hogy ezt nem jófejségből csinálják, hanem muszájból. A kormány egyáltalán nem szereti azt, hogy egy multi profitjáért cserébe kevesebb pénzből gazdálkodhat, csak épp nem igazán tehet a kormány mást.
A harmadik, hogy csökkentik az élő munkát terhelő adókat. Ez nagyon jól hangzik, de az, hogy más adókat, mint mondjuk az áfa-t magasan tartanak azért mutatja, hogy ez nem azért történik, mert az állam annyira nélkülözni tudja a bevételeket, hanem mert nemigen van választása. Meg kell akadályoznia, hogy az emelkedő bérek a bérköltségben egy az egyben megjelenjenek és rontsák a profitot. Annyira, hogy már a 0%-s SZJA-t is felvetették, persze jól megideologizálva.
A negyedik pedig a pénz rontása. Ha megnézzük a forint hosszútávú árfolyamát, akkor láthatjuk, hogy 2010 után trendszerűvé vált. Javaslom ezt a forrást: https://arfolyamtudos.hu/hirek/9-erdekesseg-a-forintarfolyam-toertenetebol , vagy ezt: https://cryptofalka.hu/euro-forint-arfolyam-elemzes/ (a cikk egyéb tartalmához semmi közöm). Amit látunk arra emlékeztet, amit csúszó leértékelésnek hívnak (üdvözöljük Bokros Lajost), annak ellenére, hogy hivatalosan a jegybanknak nincs árfolyamcélja. Ezzel elérhető, hogy a bérek bár forintban emelkednek, de euróban ne emelkedjenek annyit, ezzel lenyomva a külföldi befektető bérköltségét.
Ez bármennyire is gáz, szükségszerű. A befektetésekért és munkahelyekért van egy nemzetközi verseny és azoknak van esélye, akik jó ár/érték arányt biztosítanak. Mivel értékben nem fejlődünk, kénytelenek vagyunk árban fejlődni.
Félreértés ne essék, ezen az ellenzék se tud változtatni. Rövid távon nem lehet kitörni a termelékenység csapdájából. Sőt, igazság szerint az ellenzéki elképzelés még rontana is a helyzeten. Ha bevezetnék az eurót, a forint folyamatos értéktelenedése nélkül veszítenénk a versenyképességünkből és ez a munkahelyek lassú elvesztéséhez vezet.
Nem tudom, hogy Matolcsy ezt ismerte-e fel, amikor közelmúltban azért kritizálta a kormányt, hogy betonba és vasba fektet a humán tőke helyett, de igaza volt. A termelékenység növelése nehezen képzelhető el a munkaerő képzettségének javítása nélkül és a termelékenység növelése nélkül elképzelhetetlen a jólét tartós növekedése.
Néha úgy tűnik, mintha a kormányban is megcsillanna ennek felismerése, de nem képes túllépni a régi beidegződésein. Nem csak arra a régi Hofi gondolatra gondolok, hogy a politikus legjobb barátja a beton, mert azt utólag senki se számolja meg, hanem arra, hogy oktatás terén értelmetlen reformoktól várja a kitörést. Egy egyetem nem attól lesz színvonalas, hogy alapítványi tulajdonba adom és az alapítványt kitömöm hűséges bólogatójánosokkal. Ahhoz verseny kell. Öldöklő verseny. De ezt már sokszor elmondtam, nem is vesztegetem rá a szót.