"Orbán szerint a vakcinák beszerzését a nyugati világ gyógyszergyáraiból átengedtük Brüsszelnek, ami rossz döntés volt. „Az igazság az, hogy elrontottuk, rosszul döntöttük” – fogalmazott. „Azt kellett volna mondani, hogy mindenki maga intézze a vakcinabeszerzéseket, de az volt a közbölcsesség, hogy együtt talán inkább sikerülni fog” – tette hozzá. Szerinte Brüsszel a beszerzési árra összpontosított, de ők nem értik úgy az életet, mint mi, és ezt elrontották." -írja az újság. Ezt kényelmes lenne annyival elintézni, hogy Orbán Viktor megint vagy hazudik, vagy hülyeségeket beszél, de ennél azért több tanulság is van.
Beszéljünk egy kicsit arról, hogy hogy kezeli a piacgazdaság a hiányt.
Adva van egy termék, amiből messze nincs elég.
Ha egy szabad piac van, akkor a vásárlás árveréssé alakul. Az első vevő megteszi az ajánlatát, amit a második megfejel egy magasabb összeggel, és ez addig folytatódik, amíg az ár el nem ér egy olyan szintet, aminél már senki nem hajlandó többet adni. A terméket a legtöbbet ajánló viszi el, a többi hoppon marad.
Ha viszont kvótarendszer van, akkor garantált, hogy mindenkinek jut valamennyi. Nem annyi, mint amennyit szeretne, hanem csak valamennyi. Ezért szoktak jegyrendszert bevezetni, amikor komoly élelmiszerhiány alakul ki. Ha nem tennék, akkor a gazdag emberek felvásárolnák az összes élelmiszert a szegények elől. Természetesen, a jegyrendszernek ezer más hátránya van, ezért ezt nem is szokás alkalmazni válsághelyzeteken kívül.
Ha az EU nem alakít ki egy közös beszerzési politikát, akkor az történt volna, hogy a gazdag országok baromi drágán felvásárolták volna az összes vakcinát a szegényebb országok elől. Lehet nagyokat tippelni, hogy a Magyarország kontra Németország/Franciaország árverésen a farok melyik végén lennénk.
Értem, én, hogy senki se elégedett, mivel a vakcina elosztás lakosságarányosan történik és Magyarország az EU lakosságának csak 2,2%-t teszi ki, ezért viszonylag kevés jut belőle ide. Ugyanakkor ez még mindig sokkal több, mint amennyit egy "aki kapja, marja" versenyben tudnánk szerezni.
Arra sem érdemes hivatkozni, hogy bezzeg a britek (akik december 31 óta nem EU-tagok), mert a briteknek van egy behozhatatlan előnye: saját gyártása van és ha kell képes az országon belül tartani a termékeket. Az ilyen országok nem szorulnak arra, hogy másokkal versengjenek egy-egy szűkös erőforrásért. Hasonlóképp Izraellel sem érdemes példálózni, akik versenyeztek és alaposan ráígértek mindenkire. Igen ám, de Izraelben 41 ezer dollár per fő az éves GDP, míg Magyarországon csak 15. Ha nekünk egymásra kell licitálnunk, nem Izrael lesz az, aki előbb kényszerül bedobni a törülközőt.
A kvótarendszer egy utálatos dolog (liberális szemmel nézve meg különösen), de tény, hogy egy hiányhelyzetben, hacsak nincs saját termelésed, vagy rengeteg pénzed, a kvótarendszerrel jársz jobban, mint fogyasztó. Ezt támadni nem több, mint olcsó demagógia.