Egy másik blogon próbálok épp egy embernek elmagyarázni valami pofonegyszerű dolgot, de nem akar sikerülni. Nem érti és nincs ezzel egyedül.
Mostanában divatba jött egy fonák gondolat. Azt mondják, hogy dolgozzon mindenki. Ez jól hangzik, de nincs munka. Ezért teremteni kell munkalehetőséget. Ez is jól hangzik, de ezt úgy próbálják meg megoldani, hogy végezzenek értelmetlen munkát.
Alapvetően teljesen nemes gondolat, hogy adjunk pár állatot a munkanélkülinek, hogy azokat gondozza. A munka nemesítő hatását nem tagadva, a dolog mégse sikertörténet. Ezek az emberek rendszerint pár hónap múlva felhagynak a tenyésztéssel. Csakúgy, mint számos egykori gazda, aki ezt komolyan csinálta. Miért? Azért, mert drágábbra jön ki neki a megtermelt hús, mint amennyiért meg lehet venni. Azaz a pénzét és idejét nem használja hatékonyan.
Mi értelme valamit megtermelni 600-ért, mikor készen megveheted 500-ért?
Ha nem a termelésben rejlő kihívás motivál, akkor semmi.
Vagy más példa. Anno szerettem volna egy 5.1-es hangrendszert (mert csak! :)). Elkezdtem megtervezni és lett volna egy tuti erősítőm. Ekkor a kollégám mutatott egy bolti ajánlatot. Azért, amiért én az erősítőt elkészítettem volna, megvehettem a teljes rendszert hangszórókkal együtt. Ha arra vágytam volna, hogy alkossak, akkor nem zavartattam volna magam és folytatom a projektet. Nekem viszont a termék kellett, tehát inkább megvettem készen és másra fordítottam azt a pénzt és időt. Ez így volt ésszerű.
Természetesen, ha nem kapható olcsóbban, akkor ésszerű lett volna folytatni.
Visszatérve a mezőgazdaságra, ilyenkor jönnek azzal, hogy bezzeg a háború után elkezdtek ilyen nem hatékony módszerekkel termelni, de ha rám hallgatnak, akkor éhen halnak, illetve azzal, hogy egy lakatlan szigeten te is ezt csinálnád.
Hogyne, de azért, mert nem állt rendelkezésre hatékonyabb alternatíva. Ha viszont rendelkezésre áll, de nem használod, akkor az felesleges szenvedés, sőt pazarlás. A saját erőforrásaid pazarlása.
Igazából nem is értem, hogy ez miért bonyolult egyes embereknek. Különösen, hogy ösztönösen azért ők is érzik. Egyiküknek se jutna eszébe kézi fúrót használni elektromos fúrógép helyett, ha van áram, de valahogy másoktól mégis elvárják.
Alighanem ez állhat a mögött, hogy Magyarországon az egyik legmagasabb a piacgazdaság elutasítottsága. Pedig a piacgazdaságot nem olyan nehéz megérteni, csak tudni kell beleképzelni magad más helyébe. Fel kell venni a másik nézőpontját és megkérdezni, hogy mit tennék. Not rocket science.