Az elefánt a szobában egy angol mondás arra, amikor van valami nyilvánvaló, amiről valamiért senki se beszél. Egy elefántot a nappaliban nem lehet nem észrevenni, mert rohadt sok helyet foglal, hangoskodik, kakál, lever dolgokat, mégis úgy teszünk, mintha nem is lenne ott.
Olvastam, hogy Nagy Márton miniszterelvtárs szerint brutálisan hatékonyak a kormány inflációcsökkentő intézkedései.
Kezdeném ott, hogy miért is van infláció. Nem, nem a háború, nem az "elhibázott brüsszeli szankciók", még csak nem is Gyurcsány, vagy Soros. Magyarország inflációs problémái nem a szankciókkal, vagy a háborúval kezdődtek. A háború 2022. feb. 24-én tört ki. Nálunk azonban már 2021. novemberében bevezették az első ársapkákat a gyorsan emelkedő árakra válaszként.
Maginfláció:
A jegybank célkitűzése, hogy a maginfláció 3% közelében maradjon. Éveken át azzal küzdött hiábavalóan, hogy megemelje addig. A nevetségességig lecsökkentette az alapkamatot, hogy minél több legyen a pénz a gazdaságban. Ezt a gazdaság meg is hálálta, szép dinamikusan emelkedett a GDP, bár élesebb szeműek kicsit aggódni szoktak, amikor ilyet látnak:
Hihetetlen és indokolatlan száguldás a tőzsdén.
Jegybanki alapkamat:
2019-re ez sikerült, sőt túl is lépett azon. Akkor szóltak, hogy ideje lenne visszaemelni a kamatokat. Erre azt válaszolta, hogy ez csak átmeneti hatás, még nem lépnek. Ha sokáig fennmarad, akkor majd fognak. Aztán jött a Covid járvány. A velejáró gazdasági visszaesést további alapkamat csökkentéssel orvosolták. Félreértés ne essék, mások is hasonlóan jártak el, csak épp ők előtte nem pumpálták tele a gazdaságukat pénzzel. Mi egy eleve túlfűtött gazdaságot próbáltunk meg tovább fűteni.
Ez az M2 metrikát mutatja, hogy mennyi pénz kering a gazdaságban (durván értelmezve). 2020 óta másfélszeresére pumpáltuk a gazdaságban lévő pénz mennyiségét és láss csodát, az árak emelkedni kezdtek.
Érdemes azt is észrevenni, hogy a pénzkínálat 2022 nyarán tetőzött. Azaz innentől kezdve csak idő kérdése az infláció tetőzése. Ez akkor is megtörténik, ha a kormány egy éves tanulmányútra megy a Bahamákra, mert az árak idővel utolérik a pénzmennyiséget és utánpótlás hiányában nem tudnak tovább nőni. A kereskedő hiába emel árat, a kereslet visszaeséssel fog rá reagálni.
És ez is történt. 2022 őszére negatívba fordul a kiskereskedelem volumene. Magyarul szólva: elfogyott az emberek pénze. Persze, hogy egymással versenyeznek az élelmiszerláncok, hogy ki tud olcsóbban adni, hisz egyre kevesebbet vásárolnak az emberek.
Ezt üzenje már meg valaki a miniszterelvtársnak, mielőtt elélvez, hogy ő mekkora gazdasági zseni. Meg Viktornak, hogy már megint sikerült a kormányba ültetnie egy beképzelt holdkórost.