Most olvasom, hogy Fodor Gábor liberális pártot kíván alapítani. A létrehozni kívánt formációról egyelőre nem sokat tudni, de azt igen, hogy már gyanús.
Ahhoz, hogy a magyar liberalizmus megtépázott renoméja ne szenvedjen további károkat, elsősorban egy következetes, de realista pártra van szükség. Ez a pár mondat viszont nem erről árulkodik.
"A lap megszerezte a párt programtervezetét, amiben progresszív adózás helyett "valódi egykulcsos adót" szorgalmaznak. Ezt "szektorsemlegesen, valamennyi jövedelemre" vetnék ki. Javasolják továbbá a forint árfolyamának egyoldalú rögzítését, az euróhoz kötnék a forintot. Leállítanák az államosításokat és minél kisebb, decentralizált államot akarnak.
Tervezik továbbá a szabadpiaci verseny megteremtését az egészségbiztosításban is. Terveikben egy többiztosítós, de vizitdíj nélküli egészségügyet és többpilléres, állami és magánbiztosítókon alapuló nyugdíjrendszert ígérnek. Emellett elismernék a melegházasságot és pozitív diszkriminációs programokkal segítenék a romák felzárkóztatását."
Hát, ez sem nem következetes, sem nem realista. Mik ezzel a problémák?
Az első, hogy az egykulcsos adót átmenetileg hanyagolni kellene. Nagyszerű dolog, de sokkal fontosabb a különadók kivezetése (amiket eleve azért vetettek ki, hogy kompenzálják a kvázi-egykulcsos adó okozta kiesést), viszont erre nem lesz fedezet, hacsak nem térünk vissza átmenetileg a progresszív SZJA-ra. Ezt meg lehet mondani a választónak is, hogy ezt szeretnénk, de erre van lehetőség. Meg fogja érteni, ha világosan kommunikálod.
Második, a forint árfolyamának rögzítése. A valuták árfolyamrögzítése nagyon sok bonyodalmat okoz a gazdaságban. Az árfolyam ugyanis egy visszacsatolásként működik. Ha egy kormány nagyon elkúrja a dolgokat, vagy valamilyen sokk éri a gazdaságot, akkor az elszálló árfolyam növeli az exportképességet és csökkenti az életszínvonalat, ezáltal kiegyensúlyozza a hatást. Rögzített árfolyam esetén erre nincs lehetőség. Emellett egy fix árfolyam rendkívül költséges dolog. Ehhez még nagyobb jegybanki tartalékok szükségesek, ugyanis ilyenkor a jegybanknak kell folyamatosan adnia, vennie kell a forintot, hogy tartani tudja az árfolyamot. Egy meggyengült ország esetén ez, viszont felhívás keringőre a spekulánsok számára. Ebbe nagyon nem célszerű belemenni.
Harmadik, hogy a több biztosítós egészségügy és nyugdíjrendszer hosszútávon kívánatos lenne ugyan, de a jelenlegi körülmények között reménytelen. Ez akkor működhetne, ha lenne befektetői bizalom az ország iránt. Mivel a bizalmat lerombolni könnyű, de felépíteni nehéz, ezért még legalább egy évtizedig nem lesz itt épeszű befektető, aki vállalna ilyen hosszú megtérülési időt. A magánnyugdíjpénztárak esetében külön nehézség, hogy a mostanság nyugdíjba vonuló Ratkó-generáció akkora hiányt eredményez a nyugdíjkasszában, hogy garantáltan nem lesz pénz az átállás (átmeneti!) költségeire (se).
A negyedik, hogy (elnézést a melegektől, de) a melegházasság jelenleg egy huszadrangú probléma ebben az országban. Ha priorizálni kellene, akkor sokkal, de sokkal előrébb kellene hozni az igazságszolgáltatás függetlenítését, az eseti, névre szóló jogalkotás felszámolását, az alkotmány rendbetételét stb. Azaz egy csomó olyan dolgot, ami a stabilitást és jogállamiságot erősíti. Épp elég probléma lesz ezek véghezvitele is.
Az ötödik, hogy a pozitív diszkrimináció ellentmond a liberális elveknek. A törvény előtt legyen mindenki egyenlő, akár fehér bőre van, akár barna. Azaz, légy következetes az elveidben, különben ez a párt is az SZDSZ sorsára jut. A felzárkóztatásnak amúgy sem ez a hatékony módja, mert a cigányságnak nem pozitív diszkriminációra van szüksége, hanem munkára. Ehhez pedig egy olyan gazdasági környezet kell, ahol a szakképzetleneket felszívó iparágak is jól érzik magukat (pl. minimálbér, adminisztrációs költségek). Mindez épp elég konfliktust szül, anélkül is, hogy olyan támadási felületet kínálj, amire nincs szükség. A felesleges konfliktusok felvállalása csak arra jó, hogy eléli a támogatottságot és végül egyik célt se fogod elérni.
Egyszóval, Gábor, ezen még dolgozz egy kicsit, légy szíves. Ebből ebben a formában nem lesz sikeres párt. Ez a frissen végzett bölcsészek megszólítására alkalmas, de nem nekik hiányzik nagyon egy párt, hanem azoknak, akik szerint a piacgazdaságot kellene erősíteni. Akik szerint a fair verseny eredményezi a leghatékonyabb megoldásokat. Akik szerint a szólásszabadság fontosabb, mint egyesek érzékenysége stb. Azaz a klasszikus liberális irányvonal hiányzik ebből az országból.
Az utolsó 100 komment: