Felmerült, hogy tulajdonképpen mi a is a blog célja. Elsőre nem tudtam rá válaszolni, de közben rájöttem. Megalapozni, illetve segítséget nyújtani a megalapozáshoz, hogy egy nap létrejöhessen egy polgári liberális párt. (A toborzó iroda ajtaja nyitva, ha érted a célzást :) )
Ennek egy lépéseként most teszek eme (csupán a vágyaimban létező) párt programjának felvázolására. Ezt egy sorozatnak szánom.
Először is a név. Ennek a fiktív pártnak a Polgári Liberális Párt nevet adnám (stip-stop! :)). Egyrészről, mert azokat szeretném megszólítani, akik polgárnak érzik magukat. Másrészről, kellemetlen helyzetbe hozza a Fideszt, aki szeret magára polgáriként hivatkozni. Kénytelen egy frontot nyitni, hogy megpróbálja bizonyítani, hogy ő az igazi polgári és nem mi. Harmadrészről, így nehezebb lesz egyszerű balliberálisozással elintézni.
Arra számítok, hogy talán még a Fidesz táborának egy kis részét is meg lehet kaparintani. Azokat, akik komolyan gondolják a polgári létet, illetve nem idegen tőlük az angolszász liberalizmusfelfogás.
Nézzük a fiktív párt fiktív programját!
Politikusi körben mindig jó ötletnek tűnik a lakáscélú hitelek támogatása. Egyrészről könnyű eladni, mert hát a fizetések és az ingatlanárak közt nem kicsi a szakadék. Másrészről ÁFA bevételt generál már rövid távon.
Mellékhatása, hogy egyúttal implicit adósság keletkezik, ami sok évre terheli a költségvetést, valamint az előrehozott fogyasztás eredményeként sok évig csökkent fogyasztást eredményez, de ez már mind-mind már a következő kormányok baja. Rövidtávú siker, hosszútávú kudarc.
Pontosan ez az, amivel a Polgári Liberális Párt szakítani szeretne. A polgár nem attól polgár, hogy elmegy szavazni. Szavazni a proli is tud. Nem is attól, hogy 3 méter feletti belmagasságú lakásban lakik, hanem attól, hogy nem csak rövid távon tervez. Van célja és hajlandó lemondani dolgokról érte. Tudja, hogy ő felelős a saját sorsáért.
Azaz cselekvésre lefordítva a lakáshitelek helyett a lakáscélú megtakarítást kell támogatni. A már létező Fundamenta modellt kellene általánosabbá tenni, illetve az évi 72000 forintos határ felemelni.
Az ilyen intézkedés ugyan nem segít azonnal az építőiparon, de közvetve így is juttat tőkét a gazdaságba befektetések formájában. Emellett a lakossági megtakarítások növekedése csökkenti az országkockázatot, ami közvetlen haszon az államháztartásnak is, illetve a bankszektor hitelezőképességét növeli, ami az egész vállalati szektor teljesítményét növeli. Ám való igaz, hogy az igazi hasznot mégis a későbbi kormányok aratják le, de miért ne pont egy polgári kormány mutasson példát?
Már csak azért is megéri, mert a Fidesz orra alá lehet dörgölni :), de ez nem öncélú dörgölés, hanem nevelőszándékú. Ezzel színvallásra akarom kényszeríteni a Fideszt. Vagy tovább tolódik balra és a Zemberek hős védelmezője lesz (,de ezen a piacon már nagyon sokan vannak), vagy kénytelen jobbra fordulni és konkurálni. Így vagy úgy, az ország profitál belőle.