Orbán Viktor nem is olyan rég nyilatkozott valamit, ami félelmetesebb, mint elsőre tűnik. Elsősorban azért, mert vannak, akik tényleg ezt a szellemet képviselik.
Orbán Viktor egy katolikus lapnak azt nyilatkozta, hogy az uralkodó felfogás szerint a hit, a vallás és a teremtés rendjét a vallástalanság és a tudományos világfelfogás, az istentelen kozmosz felé terelik, "mi viszont ezzel ellentétes irányban haladunk: nekünk az európai civilizációról és kultúráról más értelmezésünk, felfogásunk van"
Ez túl sok figyelmet még nem érdemelne, mert Orbán sokkal inkább szélkakas, mintsem iránytű. Ha gyáriparosok előtt beszél hihetetlen nagytőkebarát, ha szakszervezetek előtt, akkor munkavállaló barát, ha nyugdíjasok előtt, akkor az idős ember elszánt védelmezője és így tovább. Az se probléma, ha esetleg ezzel ellentmond egy hónappal korábbi nyilatkozatának. Nyilván egy katolikus lapnak nyilatkozva, nagyon vallásossá válik.
Csakhogy ezzel párhuzamosan történt valami, ami látszólag nem függ össze ezzel. Az új alaptörvényben az egészséghez való jogból levezetve szerepel a génmódosított növények termesztésének tilalma. Még, ha létezne is olyan összefüggés, miszerint a genom első előállításától függ az egészségesség1, akkor is ott lenne a probléma, hogy jogszabályban rögzítettek tudományos tényt.
A törvény rögzít egy álláspontot. A tudománynak viszont pont az a lényege, hogy változik, fejlődik. A kettő kizárja egymást.
Még nagyobb baj, hogyha a törvényben rögzített állításokat megpróbálják kikényszeríteni, azaz megtiltják még a vitatását is. Ez gyakorlatilag az inkvizíció egy formája. Ez megbénítja a tudomány fejlődését.
És a legsúlyosabb, hogy ha ez az álláspont még téves is. A példa kedvéért érdemes felidézni, hogy a Szovjetunióban amikor kötelezővé tették Liszenko nevével fémjelzett sarlatánságot, az nem csak a szovjet mezőgazdaságra bírt tragikus hatással, de évtizedekre leállította az értelmes kutatásokat. Helyette viszont mentek az olyan kutatások, amik sorban hozták a kudarcokat. (A magyar gyapotprojekt is ennek volt a mellékága)
Hogy miért mondom el, mindezt? Jól sejti az olvasó, hogy ez történik ma is, pedig ez nem a 40-es évek Szovjetuniója, hanem 2012, Magyarország.
Nemrég elbocsájtották Popp Józsefet, az Agrárgazdasági Kutató Intézet vezérigazgató-helyettesét, mert azt találta nyilatkozni, hogy káros és indokolatlan a GMO-ellenes hisztéria. Nem mellesleg, ez igaz is. Az elbocsájtás indoklása, hogy szembe megy az Alaptörvény szellemével.
A tények mellékesek, a törvény adott. Pfuj és kész.
Ehhez hasonló a Jobbik egyik törvényjavaslata is, a homoszexualitás megítéléséről. Nem számít, a pszichológia, pszichiátria, szexológia szakmai álláspontja, természetellenes és kész. Aki nem hiszi, azt börtönbe kell vetni.
Ennek ellentéte, amit az Egészségügyi Tudományos Tanács tett, bár teljesen hasonló szemlélet tükröz. Feljelentett egy egyesületet, mert firtatta az oltások jelenlegi rendszerét.
Németországban hasonló esetben tájékoztató füzetet bocsájtottak ki, amiben elmagyarázták, hogy miért fontosak az oltások. Magyarországon feljelentik, aki kérdezni mer.
Bár tudományos testület követte el a tette, a jelenség ugyanaz: Az ellentétes vélemény tilos. Ez a tudomány halála. Amikor dogmává merevedik egy álláspont.
A tudomány változásra alkalmas természete csak szólásszabadság mellett tud érvényesülni. Ennek sajnálatos mellékhatása, hogy Egely, Bogár, Lenkei és hasonló fantaszták is elmondhatják a véleményüket, sőt időnként még tudományosnak is beállíthatják. Sőt, horribile dictu, még egyesek be is dőlhetnek nekik. Az ellentmondó vélemények eltiprása viszont oda vezet, hogy nem az a vélemény marad fenn, amelyik jobb választ ad, hanem amelyik jobban szolgálja a hatalom érdekeit. Azaz a tényleges tudás visszaszorul.
Hogy jön ehhez Orbán beszéde?
Úgy, hogy a tudomány fejlődése igen kellemetlen a vallási tételek számára. Mind az orvostudomány, mind a biológia, mind a kozmológia fejlődése afelé mutat, hogy a lélek és társai csak fogalmi létező, és a világ, ahogy most ismerjük nem igényli istenek kezeit.
Ez ellen küzdeni csak a tudás ellen való küzdelemmel lehetséges.
Persze, hosszú ideje próbálják a kettőt összeegyeztetni, de többnyire csak újabb problémák merülnek fel tőle. Pl. a katolikus egyház annyiban is különleges, hogy elismeri az evolúció folyamatát. Muszáj, mert túlságosan bizonyított, ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyják, de nem gondol bele ennek teológiai következményeibe. Felületesen belegondolva elég annyi, hogy Isten keze irányítja az evolúciót. De, ha azt nézzük, hogy ez egy ugrásoktól mentes lassú átalakulás jelent, akkor gondban leszünk, amikor embert el akarjuk választani az állatvilág többi tagjától. Volt-e lelke egy homo erectusnak? Ha igen, akkor elmondható-e ez egy homo habilisről is? Üdvözülhet-e? És így tovább.
Ezt a problémát ismerték fel különféle neoprotenstáns és hindu felekezetek és ezért hadat üzentek a biológiaoktatásnak.
Itt szerencsére még nem tartunk, de ez olvasható ki ebből a szerencsétlen nyilatkozatból. Ez pedig közvetve a tudás visszaszorítását jelenti. Viszont, aki a tudás visszaszorításáért küzd, az bár nem tud róla, de Magyarország ellen küzd.
1. Igen, ismerem a Pusztai-féle tanulmányt, de az egy szemét. Alapvető módszertani hibák vannak benne.
Update: Ennek a posztnak nem a GMO jósága, vagy rosszasága lényege, hanem hogy hagyjuk-e dolgozni a kutatókat, vagy sem.
Az utolsó 100 komment: