Ez a poszt késett pár napot, mert a kedvenc egybetűs internetszolgáltatómnál 1 már megint beázott az elosztódoboz. Kíváncsi vagyok, hogy a szerelő a saját házánál is megfelelő szigetelésnek gondolja-e a szigetelőszalagot?
A valódi téma: Közeledik a földpiaci moratórium feloldásának napja.
Az EU általában ragaszkodik az áruk és szolgáltatások szabad áramlásához, ám bizonyos esetekben engedményt tesz. Ilyen a magyar földpiac is.
Jelenleg Magyarországon nem lehet termőföldet értékesíteni csak számos korlátozással. A korlátozás indoklása 2, hogy nagy a különbség a hazai keresetek illetve földárak és a nyugat-európai keresetek, illetve földárak között. Attól tartanak, hogy a nyugati befektetők felvásárolják a földet, ezáltal felhajtják a földárakat és a helyi gazdák, ha új földet akarnak venni, akkor nem tudják ezt megtenni, vagy csak drágán. Ez a félelem nem alaptalan, azonban mint szinte mindennek, ennek is van egy másik oldala. Az emelkedő földárak valóban rosszak a földet vásárolni vágyóknak, azonban jó a már meglévő birtokosoknak. Az ő vagyonuk emelkedik, illetve javul a hitelképességük.
Ezt a moratóriumot fel fogják oldani, ezért fontos lenne, hogy addig közeledjenek az árak egymáshoz. Na jó, de mitől nőne a föld ára? Természetesen, a fizetőképes kereslettől. Csakhogy a moratórium távol tartja a fizetőképes keresletet. Ha nincs külföldi kereslet, akkor az árak csak a belföldi kereslet által emelhetőek. Ez tetszene a kormánynak.
Milyen módszerek állnak rendelkezésre erre?
I. Megteheti, hogy vásárlási támogatást nyújt a gazdáknak. Ezzel több baj van. Az egyik, hogy pénzbe kerül. Egy eladósodott államnak nem biztos, hogy jó ötlet szórnia a pénzt. A másik, hogy ezzel spekulációt indít be. Mivel a földárak emelkedése elkerülhetetlen, szinte biztosra vehető, hogy sokan vásárolnak majd befektetési szándékkal. Azonban a spekuláns szót lelkesen kárhoztató kormányról van szó, nehéz lesz megmagyarázni a spekuláció állami támogatását, különösen, ha földpiaci lufi alakul ki. (bár ügyes gyerekek, biztos megoldják)
II. Az állam maga vásárolja fel. Ennek már önmagában szörnyű korrupció szaga van, illetve az állam maga lép fel spekulánsként.
Ezen belül 3 út áll előtte. Vagy áron alul próbálja megvenni, de ekkor nem fogják eladni neki, vagy kisajátítja, de azzal nagyon sok szavazatot veszít, illetve az esetleges jelzálogot is magára veszi. Vagy piaci árat kínál, akkor megint csak spekulációt indít be és ez korlátozza a felvásárlás hatásfokát.
Ha valahogy mégis sikerült bespájzolni földből, akkor 3 út áll előtte.
Vagy maga gazdálkodik rajta. Ez a szocializmusból már ismerjük. Nem kimondottan jó ötlet, amellett, hogy elszórt területekről van szó, tehát nehéz jó hatásfokkal tenni ezt.
Vagy alacsony áron átjátssza magyar gazdáknak. Ez bizony a korrupció melegágya, illetve a moratórium feloldása után leveri a földárakat. Ezzel pedig nehéz helyzetbe hozza a már birtokosokat. Ugyanaz a helyzetet idézi elő, mint amikor a jelzáloggal terhelt ingatlan értéke leesik. Valamint potenciálisan asszisztál ahhoz, hogy magyar gazdák spekuláljanak.
Vagy a moratórium feloldása után piaci áron értékesíti. Ekkor az állam végez ingatlan spekulációt. Ezzel az úttal alapvetően nincs nagy baj, csak ellentétes az eddigi retorikával.
Ennek a II. eszköznek van egy óriási előnye, amit nem tagadhatunk le. A reprivatizációkor rendezhetőek a törpebirtokokból adódó problémák.
III. Megpróbálja fokozatosan puhítani a szabályozást. Ez nem lesz valami népszerű dolog és ez se problémamentes. Elképzelhető, hogy az emberek nem adják majd el, mert tudva, hogy ha kibírnak még egy évet, akkor magasabb árat kapnak érte, ezért a puhítás hatástalan marad.
Amennyire én látom a földspekuláció kialakulása elkerülhetetlen. Ez ellen a kormány nyilván fel fog lépni, aminek megint csak érdekes hatásai lehetnek. Szerintem feltételeket fog szabni, miszerint művelni is kell a megvásárolt földet. Ekkor meg elburjánzanak az alibi termelések. Valószínűleg bevetik majd a legolcsóbb növénnyel, amit hagynak a francba tönkremenni, de a támogatásokat felveszik utána. Ha pedig komoly termelésbe fognak, akkor lenyomják az élelmiszerárakat és az államnak interveniálnia kell3.
Valószínűleg ezeknek valami hibridje fog kialakulni, esetleg megint valami újszerű, közgazdasági logikának ellentmondó szabályozás születik. Illetve ismerve a kormány kurucos mentalitását, azt se zárom ki, hogy semmi nem fog történni. Megpróbálnak majd további haladékot kiharcolni, hogy kihúzhassa a választásig.
Kíváncsian várom a fejleményeket.
1 Ott kellene hagyni, mert botrányos az a rendelkezésre állás, amit produkál, de szerencséjükre nem az én kezemben van a döntés.
2 Legalábbis a gazdasági indoklása. Van egy lélektani indoklása is, miszerint a földhöz kötődnek bizonyos asszociációk. A földért vér folyt, mondta egyszer valaki. Ez nagyon jól rámutat arra, hogy a közember, illetve a nyelv nem tesz különbséget a föld, mint mezőgazdasági jószág, illetve a föld, mint politikai, közigazgatási terület között. Holott, ha én mondjuk Izland minden négyzetcentijét megveszem, Izland területe akkor se csökken, sőt szuverenitása se. Ebből kifolyólag a föld elrablása felvásárlással nem lehetséges, de az úgymond megvédése a nép szemében nagyon hazafias cselekedet.
3 Az egész olyan, mint a mellékhatás című klasszikus jelenet.